***** با پر کردن فرم "نیازسنجی" در منوی اصلی، ما را در ارائه خدمات بهتر، یاری رسانید *****

تست "مادربرزرگِ چای نوش"

یکی از مهم ترین سوالاتی که در حین تحلیل یافته های تحقیق و نگارش بخش های پایانی مقاله (یافته ها و نتیجه گیری) مطرح می شود (هم برای ما و از آن مهمتر برای داوران مقالات ما) این است که "خداییش این یافته ها ارزش ارایه شدن در یک مقاله و چاپ شدن در یک مجله خوب را دارد؟"

البته خیلی نباید زود قضاوت کرد. این سوال خیلی راحت نیست. مخصوصا فرض کنید که شما دو سال وقت گذاشته اید و یک پرسش نامه را بالاخره با هزار بدبختی توانسته اید از 200 نفر بپرسید و داده های خودتان را با هزاران دشواری و به یاری دوست عزیزی همچون SPSS تحلیل کرده اید و بعد از چندین بار مذاکره و نرمش و ورزش دادن داده های خود (بعضا گفته می شود Data Massaging) خلاصه چندین نتیجه معنی دار به دست آورده اید. استاد راهنما فشار می آورد که مقاله دیر شده، باید سریع ارتقا بگیرم، شما هم می خواهید هرچه زودتر این مقالات دربیاید که مجوز دفاع را بگیرید و خلاصه بروید دنبال کارتان و خوب هزاران انگیزه دیگر در کنارش هست. در چنین شرایطی سخت است که از موضع بی طرفانه بتوانیم به نتایج خودمان نگاه کنیم.

به همین خاطر محققین از سال ها پیش تستی را اختراع کرده اند به نام تست "مادربزرگِ چای نوش" (یا همان Tea Drinker Grandmother test) که هم خیلی ساده است و هم خیلی دقیق که پاسخ این سوال را بر ما مکشوف می کند.

نحوه اجرای تست:

1-     گل سر سبد یافته های تحقیق خودتان را، آنهایی که دیگه آخر یافته ها هستند را، در دو سه خط بنویسید: مثلا "رابطه معنی داری بین قد افراد و تعداد دکمه های پیراهن آنها (با حذف بخشی از نمونه که شامل پیراهن های نیمه باز هستند) مشاهده می شود".

2-     حال این دو سه خط را بگذارید جلوی چشمتان، تصور کنید که مادربزرگتان (خدا رحمتشون کنه اگر در جوار ما نیستند) به جای شما نشسته و استکان چای را در دست دارد و در حال نوشیدن است و نگاهی به یافته های تحقیق شما می اندازد.

3-     ببینید آیا مادربزرگ شما هم می توانست "بدون اینکه این دو سال وقت را صرف کند و این همه پرسش نامه جمع آوری کند و این همه با داده ها و SPSS کشتی بگیرد به همین نتیجه برسد؟"

4-     اگر پاسخ بله است، خوب پیشنهاد می کنیم که برید و چایی بنوشید! اگر نه، که ادامه بدید و مقاله تان را تکمیل کنید.

این داستان در بین محققین خیلی رایج است! خیلی خوب است که این تست را همیشه در ابتدا و در حین انجام تحقیق مرتبا اجرا کنیم. خیلی وقت ها در مراحل اولیه تحقیق، یک سری یافته های بدیهی پیدا می کنیم ولی این تست به ما کمک می کند که به دنبال یافته های ارزشمند دیگری برویم که در ابتدای تحلیل نتایج دیده نشده اند. این دقیقا مثل حالت جویندگان طلاست. بی شک به اولین سنگی که می رسند، آن را به اسم طلا انتخاب نمی کنند. شاید لازم باشد که یک کوه را زیر و رو کنند تا بالاخره در یک گوشه ای یک تکه طلا پیدا کنند.

خوب، چای نوش جانتان!

 

  1. خرید بسته آموزش مقاله نویسی با یک تماس
  2. خرید کتاب آموزش مقاله نویسی با یک تماس

 جهت تهیه بسته آموزش مقاله نویسی با قیمت 69000 تومان می توانید از طریق یکی از گزینه های زیر اقدام نمایید:

  • با شماره  30-66498929 تماس حاصل نموده و بسته را سفارش دهید.
  • با مراجعه به آدرس تهران، میدان انقلاب، بین خ فروردین و اردیبهشت، ساختمان 1474، ط اول، انتشارات کتابخانه فرهنگ، به صورت حضوری بسته را خریداری نمایید.

 جهت تهیه کتاب 25 اصل اساسی مقاله نویسی با قیمت 8000 تومان می توانید از طریق یکی از روش های زیر اقدام نمایید:

  • با شماره 30-66498929 تماس گرفته و پس از سفارش کتاب خود را از طریق پست دریافت نمایید.
  • با مراجعه به آدرس تهران، میدان انقلاب، بین خ فروردین و اردیبهشت، ساختمان 1474، ط اول، انتشارات کتابخانه فرهنگ، به صورت حضوری کتاب را خریداری نمایید.