***** با پر کردن فرم "نیازسنجی" در منوی اصلی، ما را در ارائه خدمات بهتر، یاری رسانید *****

نکته 69: تا کجا داده های کیفی را جمع آوری کنیم؟-1

در نکته قبلی گفتیم که یکی از معیارهای عمیق بودن موردکاوی های کیفی این است که تا حد امکان به جزئیات بیشتری دست پیدا کنیم. اما با توجه به محدودیت منابع تحقیق (زمان، هزینه و ...) چگونه می توانیم بفهمیم که آیا یافته های ما کافی است یا نه. مثلا فرض کنیم که تا به حال 40 مصاحبه با مدیران و کارشناسان یک شرکت انجام داده ایم، آیا این کافی ست یا باید مصاحبه بیشتری انجام بدهیم؟ پاسخ کلی همان پاسخی است که یک کارآگاه در زمان بررسی یک پرونده قتل به خودش می دهد: "آیا شواهد کافی دارم که بتوانم با اطمینان بگویم که فرد الف قاتل است و با اطمینان بگویم که سایر مظنونین قاتل نیستند؟". حال به جای کارآگاه، بگذاریم محقق؛ به جای نشان دادن اینکه چه کسی قاتل هست و چه کسی قاتل نیست، بگذاریم پاسخ دادن به سوال تحقیق. مثلا اگر قرار است ببینیم که آیا مکانیزم های رفع اختلافات خانوادگی در جوامع شهری و روستایی با هم تفاوتی دارند، آیا داده های جمع آوری شده ما کافی هستند که به این سوال با قاطعیت پاسخ دهیم؟ چیزی که هنوز شاید مبهم باشد این است که "با قاطعیت پاسخ دادن" یعنی چه؟ این مساله را در نکته های بعدی بحث می کنیم.

  1. خرید بسته آموزش مقاله نویسی با یک تماس
  2. خرید کتاب آموزش مقاله نویسی با یک تماس

 جهت تهیه بسته آموزش مقاله نویسی با قیمت 69000 تومان می توانید از طریق یکی از گزینه های زیر اقدام نمایید:

  • با شماره  30-66498929 تماس حاصل نموده و بسته را سفارش دهید.
  • با مراجعه به آدرس تهران، میدان انقلاب، بین خ فروردین و اردیبهشت، ساختمان 1474، ط اول، انتشارات کتابخانه فرهنگ، به صورت حضوری بسته را خریداری نمایید.

 جهت تهیه کتاب 25 اصل اساسی مقاله نویسی با قیمت 8000 تومان می توانید از طریق یکی از روش های زیر اقدام نمایید:

  • با شماره 30-66498929 تماس گرفته و پس از سفارش کتاب خود را از طریق پست دریافت نمایید.
  • با مراجعه به آدرس تهران، میدان انقلاب، بین خ فروردین و اردیبهشت، ساختمان 1474، ط اول، انتشارات کتابخانه فرهنگ، به صورت حضوری کتاب را خریداری نمایید.