***** با پر کردن فرم "نیازسنجی" در منوی اصلی، ما را در ارائه خدمات بهتر، یاری رسانید *****

نکته 26: ویژگی های روش تحقیق کیفی چیست-شماره 1؟

در نکات قبلی در مورد روش تحقیق کمی و کیفی و ارتباط آنها صحبت کردیم. در این نکته و چند نکته بعدی به روش تحقیق کیفی می پردازیم. روش تحقیق کیفی زمانی مطرح است که هدف ما شناخت یک پدیده خاص و توجه به ویژگی های خاص زمینه آن پدیده است. مثلا وقتی که قرار است درک کنیم که مساله فیس بوک و دسترسی به آن در ساختار فرهنگی-اجتماعی مردم ایران چگونه در گذر زمان شکل گرفته است (این موضوع تحقیق خیلی جالبیه که حسابی هم جای کار داره و کاملا هم بکر به نظر میاد!). یکی از مسایل کلیدی در روش تحقیق کیفی بهره گیری از داده های غنی (Rich data) است. این به این معنی است که ابعاد و زوایا و ویژگی های بسیار مختلفی از پدیده مورد بررسی را مورد مطالعه قرار بدهیم. مثلا در همین مثال بالا، به مسایل مختلفی مانند سیاست های دولت، تعارض های فرهنگی در خصوص فیس بوک، دیدگاه والدین در مقابل دیدگاه فرزندان به فیس بوک، ارتباط فیس بوک با رسانه های جمعی دیگر در ایران، تفاوت های شهری و روستایی در این زمینه، انواع کارکردهای رسمی و غیر رسمی فیس بوک و صدها مساله دیگر در این زمینه را در تحقیق مورد توجه قرار دهیم. اصطلاحات در تحقیق کیفی قرار است که یک داستان غنی (Rich narrative) از موضوع مورد بررسی استخراج کنیم که به قدری غنی باشد که اگر فردی آن را می خواند بتواند تصویری با جزئیات کامل که شبیه به واقعیت بوده را در ذهن خود مجسم کند. این برعکس تحقیق های کمی است که تعداد متغیرهای محدودی را بر روی پدیده های زیادی از یک موضوع مورد بررسی قرار  می دهیم. در نکته بعدی به ویژگی های دیگر تحقیق کیفی اشاره می کنیم.

 

  1. خرید بسته آموزش مقاله نویسی با یک تماس
  2. خرید کتاب آموزش مقاله نویسی با یک تماس

 جهت تهیه بسته آموزش مقاله نویسی با قیمت 69000 تومان می توانید از طریق یکی از گزینه های زیر اقدام نمایید:

  • با شماره  30-66498929 تماس حاصل نموده و بسته را سفارش دهید.
  • با مراجعه به آدرس تهران، میدان انقلاب، بین خ فروردین و اردیبهشت، ساختمان 1474، ط اول، انتشارات کتابخانه فرهنگ، به صورت حضوری بسته را خریداری نمایید.

 جهت تهیه کتاب 25 اصل اساسی مقاله نویسی با قیمت 8000 تومان می توانید از طریق یکی از روش های زیر اقدام نمایید:

  • با شماره 30-66498929 تماس گرفته و پس از سفارش کتاب خود را از طریق پست دریافت نمایید.
  • با مراجعه به آدرس تهران، میدان انقلاب، بین خ فروردین و اردیبهشت، ساختمان 1474، ط اول، انتشارات کتابخانه فرهنگ، به صورت حضوری کتاب را خریداری نمایید.