***** با پر کردن فرم "نیازسنجی" در منوی اصلی، ما را در ارائه خدمات بهتر، یاری رسانید *****

نکته 21: انتخاب روش تحقیق کمی یا کیفی؟

در چهار نکته قبلی به سه سوال اساسی مقاله پرداختیم: ایده اصلی مقاله، نوآوری مقاله و متدلوژی مقاله. در ارتباط با بحث متدلوژی یکی از سوالاتی که با آن زیاد مواجه می شویم این است که مقاله ما بایستی از نوع مقالات کمی باشد یا کیفی. پاسخ کلی این سوال این است که اگر ایده مقاله و نوآوری های مقاله مشخص شوند، متدلوژی مقاله خود به خود مشخص می شود. به عبارت ساده تر، اگر سوال تحقیق مشخص شود، خود به خود باید علامت بدهد که چه روش تحقیقی مناسب است. مثال: اگر قرار است که در مقاله بررسی کنیم که آیا سیاست کاهش سرعت اینترنت خانگی باعث کاهش میزان اختلال تمرکز کودکان دبستانی در کلاس درس می شود یا نه قاعدتا روش تحقیق ما از نوع کمی است. نیازمند این هستیم که یک نمونه از کودکان دبستانی انتخاب کنیم و به شکلی مناسب تاثیر سیاست کاهش سرعت اینترنت را بر روی میزان تمرکز آنها در کلاس بسنجیم. اما فرض کنید که سوال تحقیق ما این است که در حادثه سقوط اتوبوس در سد کارون در ایذه عملکرد سازمانهای دولتی از نظر مدیریت بحران چگونه بوده است، روش تحقیق ما قاعدتا کیفی است و نیازمند اجرای یک موردکاوی عمیق داریم. اما صبر کنید، اصلا تحقیق کمی و کیفی چه فرقی با هم دارند؟ در نکته بعد به این مساله می پردازیم.

  1. خرید بسته آموزش مقاله نویسی با یک تماس
  2. خرید کتاب آموزش مقاله نویسی با یک تماس

 جهت تهیه بسته آموزش مقاله نویسی با قیمت 69000 تومان می توانید از طریق یکی از گزینه های زیر اقدام نمایید:

  • با شماره  30-66498929 تماس حاصل نموده و بسته را سفارش دهید.
  • با مراجعه به آدرس تهران، میدان انقلاب، بین خ فروردین و اردیبهشت، ساختمان 1474، ط اول، انتشارات کتابخانه فرهنگ، به صورت حضوری بسته را خریداری نمایید.

 جهت تهیه کتاب 25 اصل اساسی مقاله نویسی با قیمت 8000 تومان می توانید از طریق یکی از روش های زیر اقدام نمایید:

  • با شماره 30-66498929 تماس گرفته و پس از سفارش کتاب خود را از طریق پست دریافت نمایید.
  • با مراجعه به آدرس تهران، میدان انقلاب، بین خ فروردین و اردیبهشت، ساختمان 1474، ط اول، انتشارات کتابخانه فرهنگ، به صورت حضوری کتاب را خریداری نمایید.