***** با پر کردن فرم "نیازسنجی" در منوی اصلی، ما را در ارائه خدمات بهتر، یاری رسانید *****

جواب سوالات فصل پنجم

 

عنوان

سوال

پاسخ

 

5-2-1       

بعضی وقت ها بعضی از مجلات در مورد یک سری از مسائل ویرایشی مقاله هیچ چیزی را تعیین نمی کنند مثلا چیزی نمی گویند که تیتر شکل ها باید بالای شکل نوشته شود یا زیر شکل یا نمی گویندکه شماره گذاری بخش های مقاله به چه شکلی باید انجام شود. به نظر شما در این گونه موارد چه باید بکنیم؟

معمولا هر مجله ای در یک نمایه اصلی ثبت می شود یا توسط یک موسسه خاصی منتشر می شود. مثلا مجله Management Decision در نمایه Emerald منتشر می شود. بعضی وقتها مجلات یک نمایه به جای اینکه استانداردهای نگارشی خاص خودشان را داشته باشند، به صورت یکجا به استانداردی که کل نمایه برای تمامی مجلاتش پیشنهاده کرده است اتکا می کنند. مثلا مجلاتی که در نمایه SAGE قرار دارند، معمولا یک استاندارد نگارش کلی را دنبال می کنند. پس باید اول چک کنیم که ببینیم آیا چنین چیزی وجود دارد یا نه. اگر چنین چیزی هم وجود ندارد، می تواند به راحتی به دبیر مجله (معمولا تحت عنوان Managing Editor  یا Editor assistant معرفی می شود)  ایمیل بزنیم و استاندارد نگارشی مورد نظر مجله را جستجو کنیم. اگر باز هم استاندارد خاصی معرفی نشد، یک راه حل مناسب این است که یکی از مقالات شماره های  اخیر مجله را مبنا قرار دهیم و سعی کنیم که مقاله خودمان را تا حد امکان شبیه به آن ویرایش کنیم.

5-2-2       

سردبیران مجلات چطوری می توانند چک کنند که مقاله ای که برای آنها ارسال می شود اصیل است یا نه؟

تکنیک ساده اول این است که سردبیر مجلات خوب معمولا آشنایی زیادی با مقالات و استادهایی که در حوزه تخصصی شان دارند. خیلی راحت می توانند به خاطر بیاورند که آیا شبیه به مقاله دریافتی چه کارهایی در گذشته صورت گرفته است. از این راحت تر، اگر احساس کنند که مقاله یا بخشی از آن شباهت زیادی به کارهای قبلی دارد، به راحتی بخشی از مقاله را در Google Scholar جستجو می کنند و می توانند ببینند که آیا نسخه های مشابهی از این مقاله قبلا هم در جایی ارایه شده است یا نه. از این کار تخصصی تر، نرم افزارهای آنلاینی هستند که خاص چک کردن سرقت ادبی هستند. به عنوان مثال، نرم افزار Turnitin به سردبیر کمک می کند که یک مقاله دریافتی را به راحتی تحلیل کند و ببیند که چه بخشهایی از آن به چه متنی که قبلا ارایه شده است شباهت دارد. حتی این نرم افزارها در بین مقالاتی که در مجلات دیگر در حال داوری هستند هم جستجو می کنند.

5-2-3       

به نظر شما در چه مواقعی بهتر است که داورانی را برای داوری مقاله مان پیشنهاد ندهیم؟

پیشنهاد دادن داوران خوب برای داوری مجله باعث می شود که زحمت سردبیر برای یافتن داوران کمتر شود. از طرف دیگر، این احتمال را کاهش می دهد که مقاله ما دست داورانی بیفتد که در حوزه تخصصی مقاله ما زیاد وارد نیستند. اما در بعضی مواقع بهتر است که ما داوری را پیشنهاد ندهیم. حالت اول زمانی است که آشنایی دقیقی با متخصصینی که ممکن است بتوانند مقاله ما را داوری کنند نداشته باشیم. حالت دیگر زمانی است که می دانیم داورانی که مد نظر داریم، به دلایل مختلف ممکن است از ریشه با رویکرد تحقیقاتی و مبانی تحقیق ما مخالف باشند. حالت سوم زمانی است که داوران پیشنهادی بسیار سرشان شلوغ است و معمولا تاخیر زیادی در ارسال نظرات داوری دارند. حالت دیگر زمانی است که داوران مد نظر ما وابستگی نزدیکی از نظر روابط شخصی یا سازمانی با ما دارند (این خودش می تواند یکی از مصادیق تضاد منافع باشد).

5-2-4       

می شود همزمان دو مقاله متفاوت را برای یک مجله ارسال کنیم؟ اصلا این کار خوب است؟

به صورت کلی هیچ اشکالی ندارد که بیش از یک مقاله برای یک مجله به صورت موازی ارسال کنیم. اما چند نکته وجود دارد که شاید باعث شود این کار را به صورت همزمان انجام ندهیم (مثلا یکی را اول بفرستیم و بعدش دومی را). حالت اول زمانی است که دو مقاله هم پوشانی قابل توجهی دارند و این ممکن است باعث شود که سردبیر از ما بخواهد که به جای دو مقاله، یک مقاله ترکیبی که قوی تر هم هست ارسال کنیم. حالت دیگر زمانی است که مجله از سطح بالایی برخوردار باشد و معمول نباشد که افراد همزمان دو مقاله برای آنجا ارسال کنند. حالت سوم زمانی است که هر دو مقاله بر مفروضات و مبانی مشابهی سوار هستند و این خطر وجود دارد که مجله مورد نظر با این مبانی مخالف باشد و رویکرد مقاله ما را نپسندد. به همین خاطر، معقول تر است که یک مقاله را برای مجله دیگری بفرستیم تا به نوعی ریسک مردود شدن هر دو مقاله را کاهش داده باشیم.

5-2-5       

چه ساعاتی از چه روزهایی از هفته بهترین زمانها برای ارسال ایمیل و پیگیری مقالات به مجلات بین المللی است؟

معمولا سردبیران سرشان شلوغ است. اگر سردبیر در کشورهای خارجی زندگی می کند، دوشنبه روز اول هفته است (البته به اختلاف ساعت کشورها توجه کنید). صبح روز دوشنبه معمولا با باز کردن ایمیلش (البته اگر وقت هم بکند!) بیش از ده ها ایمیل می بیند که خیلی شان هم مربوط به کارها فوری است. شاید به راحتی ایمیل ما را نگاه نکند. خوب این ایمیل تا روز سه شنبه یا چهارشنبه که کمی از فشار کاری سردبیر کاسته می شود، عملا به صفحات سوم و چهارم ایمیلش می رود (چونکه ایمیل های جدید دیگر وارد شده اند). لذا یکی از روزهای خوب برای ارسال ایمیل، روز سه شنبه است به شکلی که ایمیل ما در ابتدای ساعت کاری سردبیر ارسال شود که همان موقع جزو اولین ایمیلهایش دیده شود. از این داستان ایمیل بازی بگذریم، سردبیرها معمولا آخر هفته هم که از فشار جلسات و کارهای هفته خلاص می شوند، یک سری به ایمیلهای مربوط به مجلاتشان می زنند. لذا اگر ایمیلی را به شکلی ارسال کنیم که در اواسط ظهر روز جمعه (با فرض اینکه سردبیر خارج از کشور باشد!) به دستش برسد، باز هم زمان مناسبی ست. دقت کنید که کشورهای غربی معمولا تعطیلات رسمی کریسمس (هفته آخر دسامبر و هفته اول ژانویه) و تعطیلات تابستانی (عمدتا در ماه آگوست) و تعطیلات عید پاک (در حوالی فرودین و اردیبهشت) را هم دارند که در این زمانها قاعدتا وقت خاصی را برای کار نمی گذارند.

 

5-3-1       

بعضی وقتها نیاز می شود که یک نویسنده جدید اضافه کنیم، آیا می توان به یکی از داوران همین مجله ای که دارد مقاله ما را باز نگری می کند (حالا ممکنه این داور لزوما همان داوری که روی مقاله ما کار کرده، نباشد ولی داور یکی از داور های این مجله هست) پیشنهاد همکاری به عنوان یک نویسنده جدید مقاله را بدهیم؟

داوری که در حال بررسی مقاله ماست، به هیچ وجه نمی تواند به عنوان یکی از نویسندگان مقاله ما قرار بگیرد مگر اینکه داور از مسیر داوری خارج شود و یا اینکه مقاله را برای مجله دیگری ارسال کنیم. اما داوران دیگری که در یک مجله هستند به صورت کلی می توانند به عنوان همکار مقاله ما باشند. در خواست از یک متخصص و همکار برای همکاری در یک مقاله قاعدتا بایستی بر اساس اصول علمی باشد، نه به دلایل سیاسی! به همین دلیل، داور یک مجله، برای حفظ اعتبار علمی خودش ترجیح می دهد در مقالاتی مشارکت کند که ارتباط نزدیکی به حوزه تخصصی اش داشته باشد و عملا نقش کاملا ویژه ای را بتواند در مقاله ایفا کند. در هر صورت، افزودن هر همکار در مقاله را بایستی با سردبیر مجله درمیان بگذاریم و طبق اصول مجله همکار جدید را اضافه کنیم.

5-3-2       

اگر مقاله ریجکت شده باشد و برگردیم و نگاه کنیم و ببینیم که سردبیر و داورها اصلا مقاله ما را نفهمیدند و به ارزش کار ما پی نبردند و به همین خاطر بوده که مقاله ما را رد کردند حالا اگر چانه بزنیم و به سردبیر ایمیل بزنیم و بگوییم که شما متوجه مقاله ما نشدید و مقاله ما حرف دیگه ای می خواسته مطرح کنه و باید آن را مجددا بازنگری کنید، این کار قطعا اشتباه بزرگی است اما چرا نباید این کار را انجام دهید؟ (چرا در صورت مردود شدن جایی برای شانه زدن نیست؟ چه می شود اگر چانه بزنیم؟)

اصل بر این است که سردبیر و داوران تخصص بالایی دارند و اشراف بیشتری هم به مقالات مختلف در حوزه های مرتبط دارند. از طرف دیگر بهتر مجله خودشان را می شناسند. لذا بهتر از ما می توانند تصمیم بگیرند که آیا مقاله ما به درد مجله شان می خورد یا نه. نکته دیگر این است که معمولا مجلات خوب سردبیر همیشه با مشورت چند داور نظر نهایی را می دهد. حتی اگر با همه این موارد، باز مطمئن باشیم که مقاله ما درست فهمیده نشده است، اولین کاری که باید بکنیم این است که به خودمان شک کنیم که مقاله ما اصل شفافیت (Clarity) را به درستی رعایت نکرده است. به همین خاطر باید برگردیم و مقاله را از این نظر اصلاح کنیم. اما به هر حال باز هم این امکان وجود دارد که به هر دلیلی مقاله ما اشتباه فهمیده شده باشد. در چنین حالتی، کاری که (چندان هم توصیه نمی شود!) این است که کاملا منطقی و بدون هرگونه حالت احساسی، یکی یکی دلایل خود را برای اینکه سردبیر و داوران مقاله ما را به درستی متوجه نشده اند را ذکر کنیم و البته بهتر است که مقاله را هم در صورت نیاز بازنویسی کنیم و مجددا از سردبیر درخواست کنیم که مقاله ما را مورد بررسی قرار دهد.

5-3-3       

در هنگام اعمال نظرات داوران، ممکن است بعضی از تغییرات را ببینید که خیلی سخت هستند و  به این خاطر که هیچ یک از نویسندگان فعلی مقاله تخصص کافی ای در این زمینه ندارند به ذهنتان برسد که خوب است یک نفر را به عنوان نویسنده جدید مقاله به تیم خودتا اضافه کنید، آیا می توانیم به یکی از همین  داورانی که مقاله ما را بررسی کرده و نظر داده پیشنهاد همکاری برای بازنگری مقاله مان بدهیم؟

اصل این است که داورانی که در حال بررسی مقاله ما هستند را نمی توانیم برای همکاری دعوت کنیم. این مساله با بی نشان بودن فرایند داوری در تعارض است و اصل عدم تضاد منافع را نقض می کند. اما کاری که می توانیم بکنیم این است که نامه ای به سردبیر ارسال کنیم و دلایل خود را برای ضرورت همکاری با یکی از داوران ذکر کنیم. در چنین حالتی چنانچه سردبیر هم موافقت کند می توانیم پیشنهاد رابه داور بدهیم با این فرض که داور مزبور از فرآیند داوری مقاله ما خارج شود و داور دیگری جایگزین او شود. این حالت معمولا وقتی اتفاق می افتد که یک تخصص خیلی خاص و ویژه نیاز داریم که تعداد افراد خیلی کمی آنرا دارند. وگرنه، پاسخ سردبیر احتمالا این است که از بین متخصصین دیگری که در حال داوری مقاله ما نیستند فردی را انتخاب کنیم.

5-3-4       

در بازنگری مقاله آیا می شود تغییراتی را فراتر از چیزی که سردبیر یا داوران درخواست کرده اند بدهیم؟ اصلا این کار خوب است یا نه؟

بله! اتفاقا این به عنوان وظیفه نویسندگان مقاله است که هر بهبودی را که می توانند در مقاله اعمال کنند. اتفاقا این کار می تواند نشان دهد که نویسندگان دقت و عمق بالایی را در بازنگری مقاله به خرج داده اند. همچنین این کار می تواند از یک سری از ایرادات احتمالی داوران که در مراحل بعدی داوری ممکن است مطرح کنند جلوگیری کنند. و بالاخره اینکه این کار بسیار رایج است چونکه وقتی که بخشی از مقاله را به خاطر یکی از نظرات داوران تغییر می دهیم، بخشهای دیگر مقاله نیز نیاز دارند که به نحوی بازنگری شوند که هماهنگی و انسجام کل مقاله حفظ شود.

 

  1. خرید بسته آموزش مقاله نویسی با یک تماس
  2. خرید کتاب آموزش مقاله نویسی با یک تماس

 جهت تهیه بسته آموزش مقاله نویسی با قیمت 69000 تومان می توانید از طریق یکی از گزینه های زیر اقدام نمایید:

  • با شماره  30-66498929 تماس حاصل نموده و بسته را سفارش دهید.
  • با مراجعه به آدرس تهران، میدان انقلاب، بین خ فروردین و اردیبهشت، ساختمان 1474، ط اول، انتشارات کتابخانه فرهنگ، به صورت حضوری بسته را خریداری نمایید.

 جهت تهیه کتاب 25 اصل اساسی مقاله نویسی با قیمت 8000 تومان می توانید از طریق یکی از روش های زیر اقدام نمایید:

  • با شماره 30-66498929 تماس گرفته و پس از سفارش کتاب خود را از طریق پست دریافت نمایید.
  • با مراجعه به آدرس تهران، میدان انقلاب، بین خ فروردین و اردیبهشت، ساختمان 1474، ط اول، انتشارات کتابخانه فرهنگ، به صورت حضوری کتاب را خریداری نمایید.