***** با پر کردن فرم "نیازسنجی" در منوی اصلی، ما را در ارائه خدمات بهتر، یاری رسانید *****

جواب سوالات فصل چهارم

 

عنوان

سوال

پاسخ

 

4-2-1           

آیا فرد دیگری غیر از ما (نویسنده مقاله )می تواند مقاله ما را ویرایش کند؟ بنظر می آید پاسخ منفی است، اما چرا؟

ویرایش محتوایی مقاله را نمی توان به فرد دیگری سپرد چونکه به کل محتوای مقاله، مجله مورد نظر، و سایر ملاحظاتی که در مراحل طراحی و نگارش مقاله در نظر گرفته ایم اشراف ندارد. اما ویرایش ادبی و نگارشی را می توان به فرد دیگری که تخصص این کار را دارد واگذار کرد. دقت کنید که ویرایش محتوایی با گرفتن بازخورد از همکاران در خصوص مقاله نوشته شده متفاوت است.

4-2-2           

گفته شده معمولا اول تغییرات محتوایی باید اعمال شود. و بعد تغییرات نگارشی یک استثنای مهم است که در آن حالت یک تغییرات نگارشی خیلی مهم روی تغییرات محتوایی ای که باید اعمال شود تاثیر جدی می گذارد. بنظر شما این استثنا کدام است؟ (آیا همیشه باید اول تغییرات محتوایی را اعمال کرد؟ استثنا؟)

اندازه مقاله! فرض کنید که مقاله ای نوشته ایم با حدود 12 هزار کلمه. اما مجله حداکثر 8000 کلمه قبول می کند. این یعنی یک سوم مقاله اضافه است! اما نمی شود که به این راحتی یک سوم محتوای مقاله را حذف کرد. ممکن است که این کار باعث شود که سازگاری بخشهای مقاله به هم بخورد یا بخشهایی از مقاله مبهم بشوند. به همین دلیل، این مساله خیلی وقتها نیاز به بازنگری محتوایی مقاله به صورت کلی دارد. مثلا تصمیم بگیریم که بعضی از نوآوریهای مقاله را که اهمیت کمتری دارند از ابتدا ذکر نکنیم یا حتی حوزه پوشش مقاله را کمتر کنیم. همه اینها نیازمنده تغییرات محتوایی هستند.

 

4-3-1           

چرا وقتی که می توانیم تعییراتی که باید روی مقاله  بدهیم در زمان ویرایش به جای آنکه روی فایل مقاله بصورت کامنت بنویسیم آنها را در یک فایل جداگانه تحت عنوان لیست ویرایش مقاله بیاوریم؟ (لیست ویرایش مقاله یا کامنت روی مقاله؟)

دلیل اول اینکه بعضی از این کامنتها ممکن است به یک بخش خاصی از مقاله مرتبط نباشد. مثلا فرض کنید که یک کامنت این باشد که ایده اصلی مقاله هم خوانی زیادی با مجله مورد نظر ندارد. این کامنت قاعدتا به کل مقاله و بخشهای زیادی از آن مرتبط می شود. دلیل دوم این است که بعضی از کامنتها مربوط به مسایلی هستند که در مقاله نیست. مثلا یک کامنت ممکن است این باشد که بخشی در مقدمه و بعدا در نتیجه گیری باید اضافه شود که ضرورت و کاربردهای یافته های تحقیق را تبیین کند. دلیل سوم این است که بعضی وقتها هرچند که یک کامنت مربوط به یک بخش خاص از مقاله است، بهتر است که در یک فایل جدا قرار بگیرد به این دلیل که ترجیح می دهیم که اول به این کامنت فکر کنیم، بعدا به متن مقاله تا ذهنمان قبل از اینکه درگیر متن نوشته شده شود، بتواند به صورت آزادانه به کامنت مربوطه بپردازد.

4-3-2           

فرض کنید یک دوستی دارید که سطحش بالا  است اما خیلی وقت کمی دارد و یک دوستی دارید که سطحش پایین است اما وقت زیادی می تواند روی مقاله شما بگذارد. کدامیک را انتخاب کنید بهتر است؟

با این فرض که هر دو نفر در زمینه مقاله ما تخصص دارند، اولویت با فردی ست که سطحش بالاست. یا حداقل بهتر است که اول سراغ او برویم چونکه می تواند نظراتی بدهد که از اساس مقاله ما را تغییر دهد. لذا شاید بهتر باشد که اول نظرات او را، هرچند به صورت کلی اعمال کنیم. سپس در تعامل با دوستی که وقت بیشتری دارد به مسایل دقیقتر و جزئی تر مقاله بپردازیم! البته به شرط اینکه این ترتیب روند مقاله نویسی را زیاد دچار تاخیر نکند.

4-3-3           

یکی از مزایای اینکه آخرین نسخه فایل مقاله را به خودمان ایمیل بزنیم این بود که یک بک آپ مطمئنی از آن داریم. دو تا مزیت دیگر هم دارد که در وب سایت گفته شده. (سه مزیت ایمیل زدن فایل مقاله به خود؟)

مزیت دوم این است که سرویس های ایمیل فایل های ضمیمه شده به ایمیل را ویروس یابی می کنند! این یک راه مجانی برای ویروس یابی مقالات و فایلهایمان است! مخصوصا اگر دسترسی به آنتی ویروس قابل اطمینانی نداریم. دلیل دیگر این است که اتفاق می افتد که بعضا به دلایلی فایل مقاله خراب می شود و نمی توانیم بازش کنیم. حتی بک آپ هم ممکن است موقع ذخیره شده بد ذخیر شده باشد. در این حالت، معمولا ایمیلهایی شبیه به Gmail به ما اجازه می دهند که مقاله را در حالت Html view یا حالت متنی باز کنیم و حداقل متن مقاله را دوباره بتوانیم بازیافت کنیم.

 

4-4-1           

به نظر شما آیا مواردی هست که بین داوران یک مجله هم اختلاف سلیقه باشد؟ اگر هست در اینگونه موارد چه باید بکنیم؟

قطعا هست! اتفاقا اگر بین دو داور یک مقاله اختلاف نظر نباشد، باید خیلی تعجب کرد! بعضی وقتها پیش میاید که یک داور یک پیشنهادی می دهد، و داور دیگر دقیقا عکس آنرا پیشنهاد می دهد! در این حالت، وظیفه ماست که یک قدم به عقب برگردیم و به سه سوال اصلی مقاله مان توجه کنیم و ببینیم که کدامیک از نظرات با هدف مقاله، نوآوری مقاله و متدلوژی مقاله سازگاری بیشتری دارد. همچنین باید ببینیم که کدام نظر قابل اتکا تر و منطقی تر است. در حالتهایی که امکان انتخاب بین یک نظر برای ما دشوار است، بایستی با افراد متخصص رشته خودمان مشورت کنیم. این امکان هم است که اگر هیچکدام از این روشها فایده نداشت، به سردبیر ایمیل بزنید و از او درخواست راهنمایی بکنیم. دقت کنید که داوری کردن مقاله، مثل آزمون نیست! بلکه مثل کلاس درس است که می توانیم از راهنمایی و همکاری سردبیر (البته در حد محدود) استفاده کنیم.

4-4-2           

گفته شده که دو ابزار نرم افزاری هست که برای ویرایش مقاله خیلی کمک می کند. یکی کامنت گذاشتن و یکی هم استفاده از تعقیب تغییرات یا track change. به نظر شما کدامیک از این دو ابزار در حین اعمال تغییرات محتوایی مناسب تر است؟

وقتی که کامنتهای محتوایی اساسی می خواهیم بگذاریم بهتر است که از ابزار کامنت گذاشتن استفاده کنیم. دلیلش این است که با این کار می توانیم به راحتی نظرات و کامنتهایی را که لزوما به بخش خاصی از متن مقاله مرتبط نیست را هم بیاوریم. اما استفاده از ابزار تعقیب تغییرات یا همان Track change بیشتر برای حالتی است که تغییرات محتوایی را داده ایم و در حال انجام ویرایش نگارشی مقاله هستیم.

 

4-5-1           

چه بخشی از تغییرات نگارشی ای را که در یک مقاله می خواهیم اعمال کنیم را می توانیم به ویرایشگران حرفه ای محول کنیم  و چه مواردی از تغییرات نگارشی را نباید به ویرایشگران حرفه ای محول کنیم؟ (نقش ویرایشگر حرفه ای؟)

ویرایشگر حرفه ای معمولا مقاله را از نظر املایی، انشایی، سجاوندی (نقطه گذاری) مورد بازنگری قرار می دهد. اما مواردی همچون شفاف بودن یک جمله، دقیق بودن مفاهیم و مطالب مطرح شده، ترتیب منطقی مطالب در یک پاراگراف و ترتیب منطقی پاراگراف ها پشت سر هم و همچنین مواردی همچون خوانایی و سادگی نگارش مواردی هستند که لزوما نمی توان از یک ویرایشگر انتظار داشت و باید خودمان اصلاح کنیم.

4-5-2           

وقتی داریم مقاله را ویرایش می کنیم چه به صورت فایلش و چه به صورت دستی بعضی از بخش های مقاله هستند که معمولا فراموش می کنیم آنها را ویرایش کنیم و  خیلی وقتها اشتباهات خنده داری را در آن قسمت ها خواهیم داشت. این کدام قسمتها هستند؟

جداول و شکل ها! دلیلش هم ساده است. وقتی که متن را اصلاح می کنیم، خیلی وقتها از روی جدول و شکل می پریم. یا اینکه به صورت کامل تمامی بخشهای جدول و شکل را چک نمی کنیم. بخش دیگری که معمولا به این شکل باقی می ماند، پاورقی ها هستند که احتمال دارد از چشم ما دور بمانند.

  1. خرید بسته آموزش مقاله نویسی با یک تماس
  2. خرید کتاب آموزش مقاله نویسی با یک تماس

 جهت تهیه بسته آموزش مقاله نویسی با قیمت 69000 تومان می توانید از طریق یکی از گزینه های زیر اقدام نمایید:

  • با شماره  30-66498929 تماس حاصل نموده و بسته را سفارش دهید.
  • با مراجعه به آدرس تهران، میدان انقلاب، بین خ فروردین و اردیبهشت، ساختمان 1474، ط اول، انتشارات کتابخانه فرهنگ، به صورت حضوری بسته را خریداری نمایید.

 جهت تهیه کتاب 25 اصل اساسی مقاله نویسی با قیمت 8000 تومان می توانید از طریق یکی از روش های زیر اقدام نمایید:

  • با شماره 30-66498929 تماس گرفته و پس از سفارش کتاب خود را از طریق پست دریافت نمایید.
  • با مراجعه به آدرس تهران، میدان انقلاب، بین خ فروردین و اردیبهشت، ساختمان 1474، ط اول، انتشارات کتابخانه فرهنگ، به صورت حضوری کتاب را خریداری نمایید.